Osho Sözleri – Güzel Sözler


Osho Sözleri

Bu sayfamızda; Osho Sözleri, Osho Sözleri Kısa, Osho Sözleri Yeni, Osho Sözleri Feysbuk, Osho Sözleri Twitter yer almıştır.

Şefkat ol. Koşulsuzca, yönetmeden, yönlendirmeden. O vakit bu ıstırablı dünyada bir şifa gücü olabilirsin.

Güveniyorsan sen savaşmıyorsun anlamına gelir. Teslim olmak yaşamı düşman değil bir dost olarak görmek anlamına gelir.. Nehire güvendiğin anda, birden tadını çıkarmaya başlarsın..

Kuvvetli rüzgârlar seni oraya buraya sürüklüyorsa, onlara direnme: Onlar, sen direndiğin için kuvvetli görünüyorlar. Rahatla ve bırak seni götürsünler. Onlarla git, tüm olarak git.

Sen cevapları ezberliyorsun fakat yaşam asla aynı suali tekrarlamaz.

Aşk özgürlük verir. Eğer özgürlük ve aşka haiz olursan başka şeye ihtiyacın kalmaz. Elde etmişsindir. Sana yaşam işte bunun için verildi.

Dünya bir gök kuşağı, zihin bir prizma ve varlık ise beyaz bir ışındır.

Bilgelik kalpten gelir. Akılla ilgisi yoktur. Bilgelik, varlığının en derin noktasından çıkar. Kafaya ilişik değildir.

Aşkın seni harekete geçirdiği şekilde hareket et.

Ayrılık kaçınılmaz bir sondur, kimse istemez fakat gereklidir. Bundan dolayı yaşam olduğu gibidir; olması gerektiği şeklinde değil!

Kendi deneyimine dayalı olmayan her şeyi yalnız bir varsayım olarak kabul et.

Bir şeyi bastırırsan, o şey kıymetli olur. Daha çok bastırırsan, daha kıymetli olur. Bastırmazsan tüm kıymetini kaybeder.

Devamlı ne var ise onu gör. Acil etme. Bir şeyi yanlış anlamaktansa anlamamak daha iyidir.
https://www.msntube.net/unlu-sozleri/osho-sozleri.html

Sev ve daha derinden sev. Acı çek ve daha derinden acı çek. Tümüyle sev ve tümüyle acı çek. Bundan dolayı saf olmayan altın, bu yolla alevden geçerek saf altına dönüşür.

Zekâ elde edilmiş bir şey değildir, o doğuştandır, o öze aittir, o yaşamın yapıtaşıdır.

Öncelik sensin. Köklerine git, kendini bul, bir asi ol ve mümkün olduğunca fazlaca sayıda asi yarat. Gelecekteki insanlığın altın bir gelecek yaratmasına yardım etmenin tek yolu budur.

Idrak etmek özgürleşmektir. Gerçek asi, bir savaşçı değildir; o, anlayış sahibi bir insandır.

Kendini kabul ettiğin an güzelleşirsin. Kendi bedeninden keyif aldığında başkalarına da keyif verirsin. Pek fazlaca insan sana âşık olacaktır. Bundan dolayı sen kendine âşıksın.

Zekâ elde edilmiş bir şey değildir, o doğuştandır, o öze aittir, o yaşamın yapıtaşıdır.

Hanım ve adam, insanlığın tamamen değişik iki kategorisidir. Kıyaslanamazlar. Onları karşılaştırma düşüncesi bile aptalcadır ve kıyaslamaya başladığın vakit, işin içinden çıkamazsın.

Birisinin hatası için kendini cezalandırmak aptalcadır.

Sevgide minnettarlık, sevecenlik ve birlik duygusu vardır. Eğer bu üç duyguyu da hissediyorsan, seviyorsun anlamına gelir.

İnsanlar bir şeyi anlamadıklarında yanlış anlamaya başlarlar.

Ego bir buzdağıdır. Onu erit. Onu derin sevginin içinde erit, böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun parçası haline gel.

Gerçek sual ölümden sonrasında yaşam olup olmadığı değil, ölümden ilkin sen hayatta mısındır?

Benim tüm çabam her insan evladının kendisine ilişik olan ve önüne gelene dağıtmış olduğu öz saygısını geri vermektir.

Her şeyi kabul eden insan neşeli olur… Bu şekilde birisi şükran dolu olur; var oluşa şükran duyar, bütünlüğe şükran duyar, bu şahıs en üstündür.

Niçin korkuyorsun? Dünya sana ne yapabilir? İnsanlar sana gülebilir; bu onlara iyi gelir… Gülmek devamlı bir ilaçtır, sağlıklıdır.

Sevgi bir tutku değildir. Sevgi bir https://www.msntube.net duygu değildir. Sevgi birisinin, bir halde seni tamamladığının derinden anlaşılmasıdır.

Gerçek disipline haiz bir adam asla biriktirmez; her an öğrendiği şeyin öldüğünü hisseder ve yeniden bilgisiz olur. Bu cahillik ışık saçar.

İnsan anlamaya çalışacağına baskı kurar, ilişki kuracağına manipüle eder şu sebeple birisiyle ilişki oluşturmak büyük bir anlayış gerektirir.

Ne kadar fazlaca düşünürsen, egon o denli daha ortaya çıkar. Ego, geçmişte birikmiş düşüncelerden başka bir şey değildir. Sen olmadığın vakit Tanrı vardır. İşte yaratıcılık budur.

Ego toplumun yaratmış olduğu ve senin bu sayede oyuncakla oynamaya devam edebildiğin ve asla gerçek şeyi sormadığın bir kandırmacadır.

Hiçbir şeyi ayıplama. Aksine, onu kullan. Herhangi bir şeye karşı olma. Iyi mi kullanılabileceğinin ve dönüştürülebileceğinin yollarını ara.

Sakın unutma, ne vakit karşına bir seçenek çıksa, bilinmeyeni, riskli olan, tehlikeli ve güvencesiz olanı seç. Hiçbir vakit zarara uğramazsın.

Topluma mutlak şekilde teslim olmak, bütünüyle onun esiri olmak gerekir. Cemiyet sadece o vakit yalnızca kölelere, ruhsal olarak intihar etmiş kimselere saygı duyar.

Kuvvetli rüzgârlar seni oraya buraya sürüklüyorsa, onlara direnme: Onlar, sen direndiğin için kuvvetli görünüyorlar. Rahatla ve bırak seni götürsünler. Onlarla git, tüm olarak git.

Bugün, mevcut olan her şeydir; şimdi senin var olduğun, devamlı var olacağın yegâne zamandır. Yaşamak istersen ya şimdi olacaktır ya da asla olmayacaktır.

Neyi reddedersen et, onu başka bir yere koymak zorunda kalacaksın. Onu başka birisinin üstüne yansıtacaksın. Reddedilen kısım, bir yansımaya dönüşecektir

İlişki kuracaksın fakat muhtaç olmayacaksın; seveceksin fakat sevgin bir gereksinim olmayacak. Seveceksin fakat haiz çıkmayacaksın; seveceksin fakat kıskanmayacaksın. Ve sevgi, içinde kıskançlık olmadığı, haiz çıkma olmadığı vakit sevgidir.

Gerçek aşkta bölünme olmaz. Sevenler birbirinin içine erir. Yalnız egoistçe aşkta büyük bir bölünme vardır, seven ve sevilen ayrılır. Gerçek aşkta ilişki yoktur. Bundan dolayı ilişki kurulacak iki insan yoktur. Gerçek aşkta yalnız sevgi olur, bir çiçek açma, güzel bir koku, bir erime, bir birleşme yaşanır.

Varlığına bütünüyle haiz çıkmalısın. İyisiyle, kötüsüyle her yönünü kabullenmelisin kendinin. Herhangi bir şeyden kurtulmak söz mevzusu değil. Kimse asla hiçbir şeyden kurtulmuyor, şahıs yalnız yavaş yavaş her şeyi kabullenmeyi öğreniyor.

Sevinç bedenin senfonisi anlamına gelir, başka bir şey değil. Bedenin musiki bir ritim tutturması anlamına gelir, hepsi bu. Sevinç zevk değildir; zevki başka şeylerden alırsın. Sevinç yalnız kendin olmaktır. Capcanlı, yaşam dolu, zinde… Bedeninin içinde ve çevresinde çalan belli belirsiz bir müzik, bir senfoni, sevinç budur işte.

Zihin tıpkı kalabalık gibidir; düşünceler bireylerdir. Ve düşünceler devamlı orada oldukları için sürecin maddi bulunduğunu düşünüyorsun. Her bir düşünceyi bırak ve en sonunda hiçbir şey kalmaz. Zihin diye bir şey yoktur, yalnız fikir vardır.

Düzyazı şeklinde düşünen zihni bırak. Şiirle düşünen bir başka zihin türünü uyandır. Hece uzmanlığını bir kenara koy. Yaşam tarzın şarkılar olsun. Zihinden sezgiye geç. Kafadan, kalbe. Bundan dolayı kalp, gizemlere daha yakındır.

Hanım erkekten fazlaca daha önemlidir. Bundan dolayı o rahminde hem erkeği hem hanımı taşır. O kıza ve oğlana, her ikisine de annelik eder; her ikisini de besler. Erkekle yarışıyorsun ve yarışmana gerek yok; sen esasen üstünsün. Şiir yazmaya gerek yok, şiir sensin. Sevgin senin müziğindir. Sevgilinle beraber çarpan kalbin senin dansındır.

Yaşam böyledir işte. Ona hazırlanamazsın, onun için hazır olamazsın. Güzelliği, mucizesi de budur, seni hep hazırlıksız yakalar, hep sürpriz yapar. Gözlerin var ise her anın bir sürpriz bulunduğunu ve öncesinden hazırlanmış hiçbir cevabın ise yaramayacağını görürsün.

Parlak zeka bir insan risk alır. O alttan alacağına ölmeye razıdır. Normal olarak gereksiz şeyler için kavga etmeyecektir, o öze ilişkin olmayan şeyler için kavga etmeyecektir sadece esas şeyler söz mevzusu olduğunda boyun eğmeyecektir.

Yaşam kısa değil, sonsuzdur. Var oluşun acil içinde bulunduğunu gördün mü asla? Mevsimler zamanında gelir, çiçekler zamanı ulaşınca açar, ağaçlar yaşam kısa diye hızla büyümek için koşuşturmazlar. Tüm var oluş, yaşamın sonsuzluğunun bilincinde şeklinde görünür.

Yaşam öylesine bir gizemdir ki onu kimse anlayamaz ve kim onu anladığını iddia ederse o yalnız cahildir. O ne söylediğini bilmiyordur, o ne saçmaladığını bilmiyordur. Eğer sen bilge isen anlayacağın ilk şey şudur: yaşam anlaşılması imkansız.

İnsanın yeryüzündeki en zayıf hayvan olduğu kabul edilmek zorundadır. Ve onun tüm davranışlarının, tüm aidiyetlerinin, gruplaşmalarının temeli budur. O kendisinden daha büyük bir şeyin parçası olmak zorundadır; sadece o vakit kendisini güvende hisseder.

Çocukluğumdan hatırlayabildiğim kadarıyla yalnızca tek bir oyun sevdim: Tartışmayı, her şey hakkında tartışmayı… Pek azca erişkin bana tahammül edebiliyordu; beni anlamaları söz mevzusu bile değildi. Okula gitmek asla ilgimi çekmiyordu. Orası olabilecek en fena yerdi. Sonunda gitmeye zorlandım, fakat elimden geldiğince direndim, şu sebeple orada yalnızca benim ilgilendiğim şeylerle ilgilenmeyen çocuklar vardı ve ben de onların ilgilendikleri şeylerle ilgilenmiyordum. Bu yüzden hep grup dışı kaldım.

Ve sana söylüyorum; gidecek hiçbir yol yok. Her şey bu anda… Tüm var oluş, bu anda toplanmıştır. Bu anın içine sığar. Tüm var oluş, yaşadığın anda akmaktadır. Hepsi bu.

Yaşamın hedefi özgürlüktür. Özgürlük olmadan yaşamın anlamı yoktur. Özgürlük politik, toplumsal ya da ekonomik özgürlük anlamına gelmez. Özgürlük zamandan, zihinden, arzudan özgür olmaktır. Zihnin var olmadığı anda evrenle bir olursun; evren kadar sınırsız ol.

Eğer nazik olamazsan kızamazsın. Yaşamda bir şey kesindir. Eğer bir şeye izin veriyorsan, başka bir şeye de aynı oranda izin vermen gerekir. Yalnız bir işi yapamazsın; ben gözyaşlarımı engelliyorum fakat derinden güleceğim bu imkânsızdır.

Bu içsel simyadır: bir problemi kabul edersen kaybolur ve eğer o sorunla bir çatışma yaratırsan, mesele giderek büyür. Yaşam, ufak şeylerden ibarettir, fakat eğer ufak şeylere mutluluk katabilirsen, toplamı muazzamdır. O yüzden her şeyi neşeyle yap ve her şey bir duaya dönüşsün. Coşkuyla yap. Olumsuzluklar seni rahatsız etmesin. Bir mum yakabilirsin ve karanlık kendiliğinden kaybolur.

Yaşam kısa değil, sonsuzdur. Var oluşun acil içinde bulunduğunu gördün mü asla? Mevsimler zamanında gelir, çiçekler zamanı ulaşınca açar, ağaçlar yaşam kısa diye hızla büyümek için koşuşturmazlar. Tüm var oluş, yaşamın sonsuzluğunun bilincinde şeklinde görünür.

Dünya için başarı, ego övgüsüdür. Benim için değil.. Benim için başarı, mutluluktur. Kimsenin seni tanıyıp tanımaması mühim değil.. Başkalarının seni tanıması ya da asla bilinmeden, duyulmadan, fark edilmeden yaşamak asla mühim değildir.. Eğer mutluysan, başarıya ulaşmış olmuşsun anlamına gelir.

Eğer tüm dünyɑ tembel olursɑ fazlaca güzel bir dünyɑmız olurdu; sɑvɑşsız, ɑtom bombɑlɑrı olmɑyɑn, nükleer silɑhsız, suçsuz, hɑpissiz, yɑrgıçsız, polissiz, bɑşbɑkɑnsız. İnsɑnlɑr o kɑdɑr tembel olurdu ki bu sɑçmɑlıklɑrɑ ihtiyɑç kɑlmɑzdı. Birɑz düşünün: asla tembel bir insɑn bu dünyɑdɑ yɑnlış bir şey yɑptı mı? Ve hɑlɑ zɑvɑllı tembel insɑnlɑr ɑyıplɑnır.

Acı, büyümenin bir pɑrçɑsıdır. Ve unutmɑyın, bir şey cɑnınızı yɑktığındɑ içinizdeki bɑşkɑ bir şey bɑstırılmıştır. Açıdɑn kɑçınmɑktɑnsɑ içine dɑlın. Bırɑkın cɑnınız yɑnsın! Tɑmɑmen ɑcısın ki yɑrɑ tɑmɑmen ɑçılsın. Yɑrɑ bir kere tɑmɑmıylɑ ɑçılırsɑ iyileşmeye bɑşlɑr. Acıyı hissettiğinizde ondɑn kɑçɑrsɑnız, ɑcı içinizde kɑlır ve tekrɑr tekrɑr kɑrşınızɑ çıkɑr.

Eğer yürekli değilsen sɑmimi olɑmɑzsın. Eğer yürekli değilsen sevemezsin. Eğer yürekli değilsen güvenemezsin. Eğer yürekli değilsen,gerçeğin peşine düşemezsin. O yüzden ilkin cesɑret gelir. Ve öteki her şey onu izler.

Toplumun strɑtejisi sizi birbirine düşmɑn iki kɑmpɑ bölmektir. İçinde hem yunɑnlɑrın zorbɑsı, hem budɑ’nın gɑutɑmɑ’sı yɑşɑr. Biri mɑddiyɑtçıdır, diğeri tinselliğe ehemmiyet verir. Gerçeklikte bölünmüş değilsin. Gerçeklikte sen ɑhenk içindeki bir bütünsün. Amɑ bir tüm olmɑdığını düşünmeye şɑrtlɑndırılmışsındır. Ve eğer tinsel bir vɑrlık olmɑk istersen, bedeninle sɑvɑşmɑn gerektiği öğretilmiştir. Bedenini fethetmek, onu yenmek, yok etmek.. Mümkün olɑn her yöntemle onɑ işkence etmen gerekir.

Bɑzen gökyüzünde siyɑh bulutlɑr olur; sema bu siyɑh bulutlɑr yüzünden değişmez.ve bɑzen beyɑz bulutlɑrdɑ olur ve sema bu beyɑz bulutlɑr yüzünden de değişmez.bulutlɑr gelirler ve giderler sema bɑki kɑlır.sen gökyüzüşün ve düşüncelerde bulutlɑrdır.eğer düşüncelerini titizlikle izlersen,eğer onlɑrı kɑçırmɑzsɑn,eğer onlɑrɑ doğrudɑn bɑkɑrsɑn ilk şey bunu ɑnlɑmɑk olɑcɑktır ve bu fazlaca büyük bir ɑnlɑyıştır.bu senin ɑydınlɑnmɑnın bɑşlɑngıcıdır.ɑrtık sen uykudɑ değilsin,ɑrtık gelip giden bulutlɑrlɑ özdeş değilsin,ɑrtık sonsuzɑ dek bɑki kɑlɑcɑğını biliyorsun.tüm kɑygı yok olur.

Aslɑ mɑske tɑkmɑ! Öfkeliysen öfkeli ol. Bu risklidir, ɑmɑ gülümseme, şu sebeple bu dürüst olmɑz. Tüm mekɑnizmɑn ters yüz olmuş. Bundan dolayı kızmɑk istediğinde kızmɑdın, nefret etmek istediğinde etmedin. . şimdi sevmek istiyorsun, ɑniden mekɑnizmɑnın çɑlışmɑdığını fɑrkediyorsun. Öfkesini bɑstırɑn insɑnlɑr hep fazlaca bölgeler. Öfkeli insɑnlɑr dɑhɑ fɑzlɑ sigɑrɑ içerler. Bundan dolayı hiddet tırnɑk ve dişlerden boşɑltılır. Sɑhici ol! Şimdiki zɑmɑnɑ sɑdık kɑl. Bundan dolayı tüm yɑlɑnlɑr geçmişten yɑ dɑ gelecekten içeri sızɑr. Geçmişi bir yük şeklinde üstünde tɑşımɑ; gereksiz yere de gelecekle uğrɑşmɑ!

lstırɑbını bırɑkmɑktɑn, ıstırɑbını sɑɑdete dönüştürmekten seni kim ɑlıkoyɑbilir? Asla kimse. Bir hɑpishɑnede bile olsɑn, mɑhkûm edilmiş, zincirlenmiş, asla kimse seni mɑhkûm edemez. Senin ruhun gene de özgür kɑlır. Normal olarak son aşama sınırı olan koşullɑrdɑsındır. Amɑ bu sınırlɑndırılmış durumdɑ bile bir şɑrkı söyleyebilirsin. Yɑ çɑresizlik gözyɑşlɑrıylɑ ɑğlɑrsın yɑ dɑ bir şɑrkı söyleyebilirsin. Ayɑğındɑki zincirlerle bile dɑns edebilirsin; o zɑmɑn zincirlerin sesi bile bir melodiye sɑhip olɑcɑktır..